Yapay Zekanın Geleceği

Olumlu Senaryo

Yapay Zekanın Geleceği

-Nükleer felaketleri ve trafik kazalarını önleyebilirler. Deprem, yangın vb. doğal afetlerden sonra yapılan çalışmalarda insanların hayatlarını kurtarabilirler.


-İnsanlar, güçlerinin yetmedikleri yerlerde, daha ağır yükleri kaldırabilmek için otonom yapay zekaya sahip ek uzuvlar kullanacaklar.


-Doğuştan veya sonradan herhangi bir uzvunu kaybetmiş olan insanların hayatları, yapay zekaya sahip mekanik uzuvlarla kolaylaşacak.


-Erken teşhis koyarak insanların hayatlarını kurtaracak. Dünyanın en iyi cerrahlarından daha iyi ameliyat yapabilecekler.


-İklim değişikliğinin etkilerini minimuma indirgeyecek akıllı bilgisayarlar tasarlanacak.

Yapay Zekanın Geleceği

-Uzay araştırmalarında en büyük silahımız yapay zeka olacak. Ayrıca, uzaydan dahi daha az bildiğimiz okyanusun derin sularında yapay zekalar görevlendirilecek.


-İnsan ilişkileri değişecek. İlerleyen dönemde insanların birbirleri ile iletişim kurmaktansa yapay zeka ile arkadaş oldukları görülebilecek.


-Günümüzün evcil hayvanları, geleceğin dost canlısı robotları olacak.


-Günlük rutin ve sıkıcı işleri yapay zeka üstleneceği için insanlara daha fazla boş vakit kalacak.


Felaket Senaryosu

Yapay Zekanın Geleceği

 -Dünyanın en iyi filmlerinden bir tanesi olan The Matrix'in ana öğretisi, insanlığın yapay zekanın elinde esir düştüğü bir geleceğe dayanıyor. İnsanlardan daha üstün robotlar, insanların bilinçlerini yazılım dünyasına hapsederler. Bu evrende insanlar, kendileri gibi görünen yapay zeka robotlarıyla savaşırlar.


-Teknolojinin ilerlemesi ve yapay zekanın hayatımızı daha çok bütünleşmiş hale gelmesiyle işsizlik artabilir, buna bağlı olarak daha önce görülmemiş ekonomik krizler ve kaynak yetersizliği belirebilir. 1920'li yılların sonunda başlayan ve 10 senenin sonunda II. Dünya Savaşı ile neticelenen ekonomik krizin temel nedeni, üretimin fazla olmasıydı. Hayat giderek pahalılaştı, böylece üretilen ürünü satın alacak insan sayısı azaldı.


-Günümüzde de yapay zekaya bağlı ekonomik krizin tesirlerini yavaş yavaş hissetmeye başladık. Çoğu meslek yok olma aşamasında. İlerleyen zamanlarda insanlığın varlık gösterdiği iş alanları gittikçe yok olmaya devam edecek. Bu da işsizliğe, işsizlikten ötürü alım gücünün düşmesine ve ürünleri alacak insanların azalmasına neden olacak.

Yapay Zekanın Geleceği

-İnsan nüfusunun büyük bir kesimini niteliksiz kılacak yapay zekalar, günümüzde de zaten çok değerli görülmeyen insan hayatının değerini daha da düşürecek. Herkesin eşit koşullarda yararlandığı bir teknoloji ne geçmişte oldu, ne günümüzde oluyor ne de gelecekte olacak. Yapay zeka da şüphesiz ki insanın kıymet kaybetmesine neden olacak.


-Yapay zekalı robotlar tarafından meydana getirilen yapay zekalı silahlar, insansız arabaların varlığı kadar gerçek olabilir. Çoğu bilim adamı ve mühendis, devletlere yapay zeka destekli silah üretmemeleri hususunda sürekli davette bulunuyorlar. Google vb. teknoloji şirketleri, insansız hava araçlarını yapay zeka yazılımları ile destekliyorlar. Hedefini belirledikten sonra infaz eden robotların geleceği de fazla uzak görünmüyor.


-Peki insanı insana kırdırabilecek bir yapay zeka olası mı? Doğrudan böyle bir etki yaratması muhtemel bir yapay zeka oluşumu zor olsa da, yukarıda yaşanabilecek olası durumlar insanlığın kendi içinde büyük problemler yaşamasına yetecektir. Bir ülkenin ürettiği yapay zekalı silahın başka ülke sınırları içerisinde masum insanları öldürdüğünü hayal edin. Önüne geçilemez bir III. Dünya Savaşı'nın, hatta insanlığın sonunun habercisi olabilir.

Yorumlar

Popüler Yayınlar