C# Programlama Dili/C# Hakkında Temel Bilgiler

 C# Microsoft tarafından geliştirilmiş olan bir programlama dilidir. C++ ve Java dillerine çok benzer, fakat C#'ın bu dillere benzerliği yanında farkları da mevcut. Mesela C#, C++'dan farklı olarak % 100 nesne yönelim tekniğine sahiptir. Java'dan farklı olarak ise C#'ta pointer kullanılabilir. Böylelikle eski yazılım bileşenleriyle uyumlu bir şekilde çalışılabilir.


.NET Framework


C# kodları, Visual Basic veya C++'tan farklı olarak direkt makine koduna derlenmez. Öncelikle IL dediğimiz bir ara koda derlenir. Derlenen bu kodun ilk dosyasına assembly denir ve uzantısı exe'dir. Bu dosya çalıştırılmak istendiğindeyse .Net Framework devreye girer ve IL kodu makine koduna dönüştürür, böylelikle artık kodu bilgisayar anlayabilir. İşte bu sebeple de yazdığımız programın bir bilgisayarda çalışması için o bilgisayarda .Net Framework programının kurulu olması gerekmektedir, çünkü .Net Framework IL kodu bilgisayarın anlayabileceği koda dönüştürür. .Net Framework, oluşturduğu makine kodlarını geçici bir süreliğine belleğe koyar şayet aynı kodlar tekrar çalıştırılmak istenirse tekrar IL koddan makine koduna dönüşüm yapmaktansa belleğe kaydettiği makine kodlarını kullanır. Bu nedendir ki oluşturduğumuz programımızı ilk çalıştırdığımızda programımız biraz ağır çalışabilir, lakin daha sonraki çalışmalarda oldukça hızlanacaktır.

C#'ta kodun direkt makine kodu yerine, önce IL koda çevrilmesinin bir takım avantajları vardır. Bunlardan en önem arz edeni programımızın farklı işletim sistemlerinde çalışmasının eskiye göre çok daha kolay olmasıdır. Çünkü makine kodu taşınabilir değildir, programları direkt makine koduna derlediğimiz vakit ilgili programın belirli bir işletim sistemine göre derlenmesi lazım. Oysa IL kod taşınabilirdir, ortak bir koddur, işletim sistemlerindeki çeşitli programlar aracılığıyla makine koduna dönüştürülebilir. Örnek vermek gerekirse Windows'ta bu işi .Net Framework yaparken, Linux'ta Mono yapabilir. 


C# Programlama Dili/C# Hakkında Temel BilgilerC# kodlarını derleme


Visual Studio adında oldukça gelişmiş ve işimizi son derece kolaylaştıran bir editör yazılımı mevcut.Net Framework programı hem kodumuzu derlemek için, hem de programımızın çalışması için lazım. .Net Framework'u herhangi bir download sitesinden ya da Microsoft'un resmî sitesinden bedava indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Vista kullanıcısıysanız çok büyük ihtimalle, XP kullanıcısıysanız da bir ihtimalle .Net Framework sizde zaten kuruludur. Yalnız işinizi garantiye almak isterseniz veya son sürümünü edinmek isterseniz tekrar kurabilirsiniz.

.Net Framework'u kurduktan sonra bilgisayarımıza bir ayar yapmamız gerekecek. Bu ayara "path ayarlama" diyoruz. Bu ayarı yapmamızın sebebi komut satırında hangi klasörde olursak olalım csc.exe'ye erişebilmemizdir. Bunun için şunları yapın:


-Bilgisayarım'a sağ tıklayın.

-"Özellikler"i seçin.

-"Gelişmiş" sekmesine gelin.

-"Ortam Değişkenleri" butonuna tıklayın.

-"Sistem değişkenleri" kısmındaki "Path"a çift tıklayın.

-Bu pencere burada kalsın, şimdi C:\WINDOWS\Microsoft.NET\Framework klasörüne gidin. Oradaki klasörlerin her birinin içine tek tek bakın. Hangisinin içinde csc.exe var ise o klasörün adres çubuğundaki yolu kopyalayın.

-Şimdi evvelki açtığımız "Sistem Değişkenini Düzenle" penceresinin "Değişken Değeri" kısmının sonuna ; işaretini koyup yolu yapıştırın.

-Bütün pencerelerden "tamam" diyerek çıkın.


Bundan sonra Not Defteri'nde yazdığımız kodu csc.exe derleyicisi ile derleyebiliriz. Misal "cs" uzantısı verdiğimiz kaynak kodumuzun adı "deneme.cs" olsun. Komut satırını açıp, kaynak kod dosyamızın olduğu klasörü aktif duruma getirip, csc deneme.cs yazıp enter tuşuna basarak kodumuzu derleriz. Oluşan exe dosyamız kaynak kodumuzla aynı klasörde ve deneme.exe ismiyle oluşur. Şayet aktif klasörde zaten deneme.exe diye bir dosya varsa eski dosya silinip yeni dosyamız kaydedilir. Programımızın kaynak kodun adından farklı bir adla oluşmasını arzuluyorsak


csc /out:YeniAd.exe deneme.cs


komutunu veririz. Bu örnekte programımız YeniAd.exe adıyla oluşacaktır.


C# Programlama Dili/C# Hakkında Temel BilgilerC#'la yapabileceklerimiz


Konsol uygulaması geliştirme

Windows uygulaması geliştirme

ASP.NET uygulaması geliştirme

Web servisleri yazma

Mobil uygulama geliştirme (PDA, cep telefonları vb. için)

DLL yazma

Yorumlar

Popüler Yayınlar