Borsa Nedir?

Alıcı, satıcı ve aracı üçgeninde gerçekleşen işlemleri ile borsa, kârlı yatırımlara konu olur. Bu yazıda piyasa hakkındaki merak edilenleri anlattık.


borsa


Kurumsal bir piyasa olan borsa, güvenilir ve kazançlı yatırımlara konu olur. Ancak öncesinde ne demek bulunduğunu tam olarak öğrenmelisiniz. Eğer ki piyasa yapısını ve işleyişini tam anlamıyla kavrarsanız riskleri sınırlandırarak kazançlı işlemler yapabilirsiniz.

Borsada; hisse senetleri, endeksler ve tahvil gibi enstrümanlarla işlem yaparsınız. Piyasayı öğrendiğiniz kadar bunları da tanımanız gerekiyor. İşlemlere başlamadan önce konuların tamamına hakim olursanız borsadan beklediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz.

Şimdi borsanın ne demek olduğuna detaylarıyla göz atalım:

Borsa Ne Demek


borsa


Borsa; ticarete konu olan malların ve değerli evrakların el değiştirdiği kurumsal piyasadır. Yani emtialar ve genel olarak hisse senetlerinin alınıp satılmış olduğu yerdir.

Elbette bu enstrümanlar; alıcı, satıcı ve aracı kurum şeklinde elemanlar arasında el değiştirir. Bunlardan herhangi biri eğer olmazsa borsadan söz edilemez. Bunun sebebi ise arz-talep ortamının yaratılamayacak olmasıdır.

Bu üçlü arasındaki işlemler, belli kurallara göre gerçekleşir. Aynı zamanda karşı karşıya olmalarına da gerek yoktur. Yani işlemler, elektronik ortamda gerçekleşir. Alıcı ile satıcı, birbirinin ismini bilmeden ellerindeki enstrümanın alım satımını yaparlar.

Fiziki bir randevu olmaksızın gerçekleşen işlemlerde emirler, borsa bünyesinde bir havuzda toplanır. Burada emirler, kriterleri çerçevesinde eşleşirler. Eğer eşleşme olmazsa emir de gerçekleşmez.

Örneğin; siz A hissesini 20 liradan almak istiyorsunuz. Satıcı dediğimiz şahıs ise aynı hisseyi 20 liradan satmak için emir verdi. Bu iki talimat birbiri ile eşleştiği zaman; siz hisseyi alırsınız satıcı da satmış olur.

İşte borsa, bu işlemlerin belli kurallar dahilinde gerçekleştiği ve kurumsal yapısı bulunan bir piyasadır.

Borsaların kurumsal kimliklerinin olması; her borsanın kendine has özelliği ve kuralı olmasından kaynaklanıyor. Misal Borsa İstanbul ve New York Borsası’nın birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Gerek işlem gören yatırım araçları bakımından gerekse işlemlerin yapılma yöntemlerinden kaynaklı farklılıkları vardır.

Borsalara bir pazar yada piyasa olarak bakılmasının sebebi ise basittir. Ticarete konu olan malların alınıp satılmış olduğu bir ortamdır ve biz böyle ortamlara piyasa, pazar şeklinde isimler veriyoruz.

Örneğin petrol piyasası dediğimiz yer, petrol ile ilgili bütün işlemlerin yapıldığı, petrol alım – satımının gerçekleştiği, alıcı ve satıcıların bir araya geldikleri yerdir. İşte bu yüzden buralara petrol borsası adını veririz.

Yorumlar

Popüler Yayınlar