Yazılım Mühendisliği Nedir?

Yazılım mühendisliği, bilgisayar sistemleri yazılım ve uygulama yazılımlarının geliştirilmesini ve oluşturulmasını içeren bir bilgisayar bilimi dalıdır. Gelişmekte olan endüstriler ve teknoloji çözümlerine duyulan gereksinim nedeniyle, şu anda yazılım mühendisliği en çok yatırım yapılan iş kollarından biridir.


Yazılım Mühendisliği

Yazılım Nedir?

Yazılım, en genel anlamıyla, bir bilgisayara belii görevleri yapması için direktif veren bir dizi talimat veya programdır. Komut dosyaları, uygulamalar, programlar ve bir dizi talimat, çoğu zaman yazılımı tanımlamak için kullanılır. Yazılım; sistem, programlama ve tatbik olmak üzere çoğu zaman üç kategoriye ayrılır.

Sistem yazılımı, uygulama yazılımı için bir ana görevi görür. Aygıt sürücülerini, işletim sistemlerini, disk biçimlendiricileri, metin düzenleyicileri ve bilgisayarın daha verimli bir şekilde çalışmasına destek olan diğeri yardımcı programları içerir. Ayrıca, donanım bileşenlerinin yönetiminden ve temel işlevlerin sağlanmasından da sorumludur. Programlama yazılımı, geliştiricilere program yazmada destek olan araçlardır.


Uygulama yazılımı belli görevleri yerine getirmeyi amaçlar. Uygulama yazılımlarına misal olarak büro paketleri, oyun uygulamaları, veritabanı sistemleri ve öğrenim yazılımları verilebilir. Uygulama yazılımı tek bir program veya küçük programlardan oluşan bir koleksiyon olabilmektedir. Bu tür yazılımlar tüketicilerin en fazla “yazılım” olarak düşündükleri yazılımdır.

Yazılım Mühendisliği

Yazılım Mühendisi Nedir?

Yazılım mühendisliği, kullanıcı ihtiyaçlarını çözümleme etme ve sonrasında bu gereksinimleri karşılayacak yazılım uygulaması tasarlama, oluşturma ve test etme süreci olarak tanımlanır. Uluslararası standartlar yazılım mühendisliğini, yazılımın geliştirilmesi, işletilmesi ve bakımı için hesaplanabilir bir yaklaşım olan dizgesel, disiplinli bir uygulama olarak tanımlar.

Yazılım Mühendisliği

Yazılım mühendisleri programlama dilleri, bilgisayar işletim sistemleri  ve yazılım geliştirme hakkındaki geniş bilgiye sahiptir ve yazılım ilkelerine mühendislik ilkelerini uygularlar. Bu mühendislik prensiplerini, ihtiyaç analizinden yazılım sürecine kadar geliştirme sürecinin her aşamasına uygulayarak, bireysel müşteriler için özelleştirilmiş sistemler oluşturabilirler.

Yazılım mühendisi ihtiyaçları çözümleme eder. Daha sonra bu ihtiyaçları karşılamaya yönelik bilgisayar yazılımını tasarlar ve geliştirir. İşlemler hayli karmaşık olduğu için bilgisayara ne yapılacağını söylemek için diyagramların, akış şemalarının ve algoritmaların oluşturulması gerekir. Bu talimatların bir bilgisayar diline (kodlama / programlama) dönüştürülmesi çoğu vakit bir bilgisayar programcının sorumluluğundadır.

İşletim sistemleri, bilgisayar oyunları, ara katman yazılımları, iş uygulamaları ve ağ kontrol sistemleri şeklinde bir yazılım mühendisinin geliştirebileceği birçok yazılım türü vardır. Teknolojideki değişiklikler ve yeni ihtisas alanları bu mesleğin hızla gelişmesine katkıda bulunur.

Yazılım MühendisliğiYazılım Mühendisi Ne İş Yapar?

Yazılım mühendisleri, müşterinin ihtiyaçlarını teknolojik çözümlerle bir araya getirerek yazılım geliştirir. Yazılım geliştirmek için mühendislik kavramlarını kullanır ve belli işlevleri sağlamak için dizgesel olarak süreçler oluşturur.

Bir başka yönden, yazılım mühendisleri ile sıklıkla karıştırılan yazılım geliştiriciler bütün geliştirme sürecinden sorumludur ve programların arkasındaki yaratıcı gücü yönlendirir. Genellikle kavramsal bir tasarım oluşturmak amacıyla müşteriyle birlikte çalışır. Daha ondan sonra bilgisayar programcısının yazılımı çalıştırmak için gereken programlama kodunu oluşturmasını sağlar.

Yazılım Mühendisliği


Özetle, bir yazılım mühendisi genellikle yazılım geliştirmeyle ilgilenir. Bununla beraber çok az yazılım geliştiricisi mühendistir. Yazılım mühendisliği ve yazılım geliştirme arasındaki ana fark, birinin mühendisliği denetlemesi, diğerinin ise işlevsel programlar oluşturmaya odaklanmasıdır.

Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur?

Yazılım mühendisi olmak, analitik becerilerin yanı sıra sıkıntı çözme becerileri de son aşama iyi olan biri için harika bir kariyer seçimidir. Yazılım mühendisleri içgüdüsel mesele çözücülerdir, başkalarıyla iyi çalışırlar ve başarı göstermiş bir halde tamamlanmalarıyla alakalı sorunları görmeye odaklanırlar.

Bir yazılım mühendisinin programlama ve kodlama, bilgisayar biliminin temelleri, tasarım ve mimarlık, algoritmalar ve veri yapıları, bilgi analizi, hata ayıklama yazılımı ve kontrol yazılımı konularında bilgili olması beklenir. Teknik açıdan yetenekli kontakt kuran bireylerin kariyer fırsatları açısından kullanabileceği birçok seçenek vardır.

Yazılım Mühendisliği

Deneyim kazanan adaylar zamanla, Kıdemli Mühendis, Takım Lideri ve Müdür şeklinde muhtelif pozisyonlara hak kazanabilirler ve nihayetinde üst yönetime geçebilirler. Kariyer yolunun ilerleyiş hızı, teknik yetenek, öngörü, analitik düşünme ve mükemmel yazışma becerileri şeklinde kabiliyetlere bağlıdır.Yazılım Mühendisi Hangi Sektörlerde Çalışabilir?

Programlama uzun süreden beri popüler bir konu bulunmasına rağmen, yazılım mühendisliği üniversitelerde nispeten yeni bir beceridir. Ancak bu, işverenler tarafınca istek görmediği anlamına gelmez. Tam bilakis yazılım mühendislerine gün geçtikçe artan bir talep vardır. Büyük veri, uygulama ve akıllı telefonların pazarı, yetenekli yazılım mühendislerine olan talebin itici gücüdür.

Yazılım Mühendisliği

Yazılım mühendisi ne yapar, sorusunun cevabı, büyük seviyede uzmanlık alanına bağlıdır. Yazılım mühendisleri uygulama ve sistem mühendisleri olarak iki gruba ayrılabilir. Uygulama mühendisleri, son kullanıcının gereksinimlerini çözümleme ederek işletmeler ve kuruluşlar için uygulamalar oluşturur veya uyarlar. Bu uygulamaların yada programların tasarımı, kurulumu ve bakımı ile ilgilenirler.

Sistem mühendisleri ise bir kuruluşun veya işletmenin bilgisayar sistemlerinin oluşturulmasını, bakımını ve büyümesini koordine eder. Çok sayıda sektördeki bilişim altyapısı sebebiyle, yazılım mühendisleri teknoloji, otomotiv , sağlık , yeşil havacılık, enerji, kamu ve finans kuruluşları da kapsamak üzere birçok alanda kariyer yapabilirler.

Yazılım Mühendisleri Hangi Pozisyonlarda İş Bulabilir?

Yazılım mühendisliği dışında bir kariyer yapmayı seçseniz bile, eğitiminizde edindiğiniz beceriler size öteki sektörlere girme şansı verecektir. Gelişen ‌BT endüstrisi, ‌siber güvenlik pazarı ve yapay zeka her vakit yetenekli bilgi işlem uzmanlarına gereksinim duymaktadır.

Yazılım Mühendisliği

Yazılım mühendislerinin çalışabileceği öne çıkan temel alanlar; sanallaştırma ve bulut bilişim, programlama dilleri, temel bilgi işlem kavramları, etik hackleme, uygulama ve web geliştirme, algoritmalar ve modelleme, ağ ve işletim sistemleri ve sistem ortamlarıdır.

Yazılım Mühendisliği Bölümleri Nerede?

Yazılım mühendisi olmak için üniversitelerin 4 senelik Yazılım Mühendisliği bölümünden mezun olunması gerekir. Hem özel bununla birlikte devlet üniversitelerinde Yazılım Mühendisliği eğitimi alınabilir. Yazılım mühendisliği taban puanları sayısal puan türü ile belirlenmekle beraber, üniversiteden üniversiteye değişim gösterir.

Bir yazılım mühendisi olarak çalışmak, yaklaşık kariyere kıyasla çoğu zaman daha yüksek zeka seviyeleri gerektirir. Yazılım mühendislerinin disiplinleriyle alakalı yeni şeyleri etken olarak öğrenmeleri ve karmaşık sorunları çözmeleri beklenir.

Yazılım Mühendisliği

Yazılım mühendisinin işi, sadece problemleri çözmek ve mümkün olduğunca kod satırı yazmak değil, başarılı bir ürün üretmektir. Bu, diğer mühendisler, geliştiriciler, yöneticiler, kalite test çalışanları ve müşteriler ‌vb. ile yazışma kurmak, onlara saygılı ve anlayışla davranmak anlamına da gelir.


Yazılım Mühendisliği Maaşı Ne Kadar Olur?

Yüksek maaşlar, güçlü istihdam fırsatları ve dünyayı değiştirebilecek şeyler inşa etme şansı ile yazılım mühendisliği her zamankinden daha fazla insan tarafından ilgi odağı haline gelmektedir ve tercih edilmektedir. Bununla birlikte, bu meslekte başarılı olmak kodlama yeteneğinden daha fazlasını gerektirir. En iyi yazılım mühendisleri, herkesten değişik olmalarını sağlayan belirli niteliklere haizdir.

Yazılım mühendisi maaşları, öteki teknoloji mesleklerinin çoğundan daha yüksektir. Örneğin, bir yazılım mühendisi, bilgisayar sistemleri analistinden yahut bilgisayar programcılarından fazlaca daha yüksek meblağlar kazanabilir. Yazılım mühendisliği maaşları, deneyim seviyenize göre değişeceğinden kesin olarak belirlenmiş bir sayı belirtmek çoğu vakit zordur. Bir kuruluşla edinim kazandıkça maaşınızın artmasını bekleyebilirsiniz.

Yazılım Mühendisliği

Kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve küçük şirketler daha düşük maaş teklifleri sunarken, ‌Microsoft, Google, ‌Facebook, ‌LinkedIn ve Amazon benzer biçimde küresel firmalar daha yüksek teklif verme eğilimindedir. Yazılım mühendisliği mesleğinde tüm dünyadaki en yüksek ücretler ‌San ‌Francisco, California ve ‌Seattle merkezli global teknoloji şirketleri tarafından verilmektedir. Yazılım mühendislerinin% ‌90’ı tam zamanlı olarak çalışırken % ‌10’u yarı zamanlı olarak çalışmaktadır.

Yorumlar

Popüler Yayınlar