İnternetten Para Kazanma Yolları

1- Blog Yazarak

blogerİnternetten para kazanma adına benimde uyguladığım yöntem bu.

Blog yazarak internetten ayda 10.000 lira kazanan da var, 50.000 lira da.Bu sizin blog için ayırdığınız süre , aklınıza gelen fikir ve blog dizaynına vb. göre değişir.

Aslında yazdığınız konu ne ile alakalı olursa olsun kaliteli iş yaptığınız sürece blog yazarak internetten para kazanmanız yüksek ihtimal diyebilirim.

Bu arada gözünüz de korkmasın. Blog açmak öyle düşündüğünüz gibi zor değil, hiç bir teknik bir bilgi ya da kodlama bilgisi gerektirmez. Aynı bir word programı kullanır gibi blogunuzu yönetebiliyorsunuz. Günümüz teknolojisinde bir blog açmak düşündüğünüzden çok kolay.2- Youtube

youtuber

Son yılların en revaçta internetten para kazanma yöntemleri arasında yer alan Yotube, yine reel anlamda ciddi gelirler elde edebileceğiniz bir mecra.

Ruhi Çenet Videoları adlı youtube kanalı bir videosunda youtube üstünden bugüne kadar (2013 yılıdan 2018 yılında kadar) toplamda 500 bin liranın üstünde bir geliri sadece adsense reklamları üzerinden elde ettiğini açıklamıştı.

Tabi bu rakam buzdağının ancak görünen yüzü. Normalde youtube adsense reklam gelirleri asıl gelirin %20’sine bile karşılık etmez. Asıl para kazandıran ise, markalar ile yapılan ortaklık ile videolarda bu markaların viral reklamlarının yayınlanmasıdır.

Viral reklamlardan bu tür büyük kanallar ne kadar para kazanıyor diye soracak olursanız ?

Bir blog sayfasında gördüğüm ekran görüntüsü olarak paylaşılmış mailleşmede 2 milyon abonesi olan bir youtube kanalının 90 – 120 saniye oyun tanıtımı için istediği ücret 15 bin lira + KDV  olmuş.

500k abonesi olan bir oyun kanalının oyun tanıtımı için almış olduğu ücret ise 4000 lira + KDV olmuş.

Eğer siz de bütün bu internetten para kazanma şekilleri arasından youtube’u seçer ve bu yolda ilerlemek isterseniz internette "youtube ile internetten para kazanma dersleri" izleyebilirsiniz.3- Dropshipping


dropshipping

Kısaca ve en sade tabiri ile aracılık yapmak diyebiliriz.

Mantık şöyle ki işliyor; Dünya çapında hizmet veren bir e-tecim platformunun ürünlerini tekrar Dünya’nın herhangi bir yerinde yada dünya çapında hizmet veren bir başka e-tecim platformunda satışa sunuyorsunuz.

Kısacası siz bir pazarda satılan bir ürünü satın alıyor, başka bir pazarda satıyorsunuz. Tabi bunu yaparken de önce ürünü satıyor, satış olduktan sonrasında ürünü tedarik edip, sizden alan kişiye gönderiyorsunuz.

Böylelikle bu işi yaparak internetten para kazanma için herhangi bir yatırım yapmanız gerekmiyor. Hiç maliyet gerektirmeden bu işi internetten, oturduğunuz yerde yapabiliyorsunuz.

Bu yöntemle internetten binlerce lira kazanmanız mümkün.

İnternette araştırma yaparken dropshipping’in nasıl yapılacağı ile alakalı bir oldukça eğitim videoları vs. Veren (satan) insan ile karşılaşacaksınız.

Bana nazaran tüm bu eğitim videoları, programlar vs para tuzağıdır. Dolayısı ile uzak durmanızı öneririm. Eğer dropshipping ile internetten para kazanmak istiyorsanız hangi ürünü hangi platformdan alıp, hangi platformda satacağınızı kendiniz bulmalısınız.

İşte burada da zekanız devreye girecek. Ne kadar sivri zekalıysanız, ne kadar yaratıcıysanız ve sizin odaklandığınız alanda ne kadar azca rakibiniz varsa başarı göstermiş olma olasılığınızda o denli yüksek olacaktır.

Ne tür ürünleri bu çerçevede değerlendireceğiniz size kalmış sadece İşin nasıl yapılacağını düşünme mantığınız şöyleki olmalı;

1- Türkiye’de hem Türkiye’ye bununla birlikte dünyaya hizmet veren bir e-ticaret sitesinin ürünlerini, bütün dünyada hizmet veren bir e-ticaret platformunda (ebay gibi) veya başka bir ülkenin sadece o ülkenin mahalli piyasasında hizmet veren bir e-ticaret sitesinde satmak.

2- Tüm dünyada hizmet veren e-ticaret platformlarının ürünlerini yalnızca Türkiye’de hizmet veren e-ticaret platformlarında satmak.

3- Tüm dünyada hizmet veren bir e-ticaret platformunun ürünlerini yine bütün dünyada hizmet veren başka bir e-ticaret platformunda satmak.

4- Tüm dünyada hizmet veren bir e-ticaret platformunun ürünlerini bir ülkenin yalnızca o ülkenin yerel piyasasında hizmet veren bir e-ticaret platformunda satmak.4-Udemyudemy

İnsanlara öğretebiceğiniz bir bilgi birkimi ya da kabiliyetiniz varsa, video dersleri çekip bu video derslerini Udemy üzerinden ücretli bir halde satabilirsiniz.

Pasif bir halde internetten para kazanma yolları arıyorsanız, online video dersleri vererek Udemy üzerinden ciddi gelirler elde etmeniz mümkün ve bu yöntem işini kaliteli yapanlar için online para kazanma adına en garantili yöntemlerden bir tanesidir.

Udemy’i ziyaret edin ve hangi kategorilerde ne tür öğrenim setlerini bulunduğunu inceleyin. Böylece hem hangi konular üstüne eğitimler çekebileceğiniz mevzusunda aynı zamanda verilen derslere kaç kişinin kayıt bulunduğunu görerek ne kadar para kazanabileceğiniz mevzusunda kendiniz ile beyin fırtınası yaprak bir fikir sahibi olmuş olursunuz.5- Upwork


upwork


Freelancer olarak çalışma terimini daha önce duymuşsunuzdur. İşte, freelancer olarak çalışmak istiyorum ama nasıl iyi iş bulurum , internetten nasıl para kazanırım diye soranlar için Upwork verilebilecek en güzel cevaplardan bir tanesi.

Upwork bir oldukca değişik konuda ( dijital iş alanlarında ) iş veren ile işçiyi bir araya getiren ve saatlik ücret yöntemi ile çalışan bir freelancer platformu.

Eğer ingilizceniz yeterli seviyedeyse, freelancer olarak web üzerinden para kazanmak için en geçerli ve garanti yöntemlerden bir tanesi Upwork.

Detaylı bilgiye şuradan erişebilirsiniz.6-Oyun Skin Alım – Satımıcs go skins

Skin:Oyunlarda bulunan silah veya teçhizata ancak görsellik anlamında farklılık katan tasarımlardır. Skin’ler oyundaki silahlara yada teçhizata fizyolojik olarak bir üstünlük sağlamaz.

Sadece görsellik anlamında farklılık yaratır. Mesela CS:GO oynunda bulunan normal tasarımlı bir AK-47 ile üstüne skin geçirilmiş bir AK-47 işlevsel olarak aynıdır. Yani ikisi içinde güç olarak hiç bir fark yoktur.

Ee ne yani, aralarında asla bir fark yoksa, kullanıldığında bir üstünlük sağlamıyorsa insanlar skin’e neden para versin diye düşünmeyin! İnanın bana bu işte çok önemli paralar dönüyor. Skin yetenek yada güç açısından bir üstünlük sağlaması da statü açısından diğer oyuncular üstünde ciddi üstünlük sağlıyor.

Buna ister prestij, ister oyun yapımcılarına yardımcı olma, ister hava atma, ister zengin gösterme, ister karizma ya da ne demek isterseniz, skin’lerin oyunlarda genellikle diğer oyuncular üzerinden bu şekilde bir etkisi olduğu için bu şekilde bir market oluşmuş ve bu markette ciddi harcamalar yapılıyor.

PUBG, CS:GO, H1Z1 (ve bir oldukça oyun) şeklinde oyunları daha önce oynadıysanız, oynamadıysanız bile oyunlara karşı ilginiz var ise yahut hiç ilginiz alakanız yoksa bile steam market üstünden silah skinleri alım satımı yaparak ciddi anlamda para kazanabilirsiniz.

Bunu aynı borsa şeklinde düşünün. Belirli bir sermaye ile steam marketten oyunlarda kullanılan silahlar için tutarları düştüğünde skin satın alıp tutarları yükseldiğinde de bu skinleri satıyorsunuz.

Steam market borsada olduğu gibi detaylı grafik olarak size sunuyor. Ayrıca belirlediğiniz fiyatlardan otomatik – alım satım komutları verebiliyorsunuz.

Tabi steam markette elde ettiğiniz parayı ödeme olarak alamıyorsunuz. Sadece o para steam hesabınıza yansıyor. Fakat hesabınızda bulunan paranın tamamıyla bir skin alımı yapabiliyor ve o skin’i bynoname veya opskins gibi dış kaynaklı marketlerde gerçek para karşılığı satış işlemi yapabiliyorsunuz.

Böylece kazanmış olduğunuz dijital parayı reel paraya dönüştürerek internetten para kazanma hedefinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.7-Twentifytwentify

Twentify firmaların pazar araştırması ve denetleme gereksinimlerini bağımsız, 3. Kişiler ile karşılamasını elde eden bir platform, bir telefon uygulaması.

Buradaki 3. şahıs siz oluyorsunuz. Diyelim ki ülke çapında zincir otelleri bulunan bir firma otellerinde resepsiyon / ön büro hizmet standartlarında güncellemeye gitti. Bunun da doğru bir şekilde her otelinde uygulandığından güvenli olmak istiyor.

Böyle bir durumda bu firma, denetleme için bir firma ile anlaşsa yahut kendi denetçilerini oluştursa ortaya ciddi bir maliyet çıkıyor. Şirkette bunun yerine fazlaca daha azca maliyetli olan Twentify ile anlaşıyor.

Twentify’da bu denetlemleri sistemine üye olan bireysel kişiler, şu demek oluyor ki sizin aracılığınız ile sizi gizli alan kişi olarak bulunduğunuz şehirdeki o şirketin oteline gönderiyor ve hem de size neyi test etmeniz icap ettiğinin de talimatını veriyor.

Siz de otelin resepsiyonuna bir müşteri benzer biçimde gidip verilen hizmeti edinim ediyorsunuz ve edindiğiniz tecrübeyi geri bildirim olarak Twentify’a iletiyorsunuz. Twentify’da bu geri dönüşü şirkete iletiyor ve size de hizmetinizin karşılığında ücret ödüyor.

Oteller gibi ülke genelinde aklınıza gelebilecek her tülü zincir ve geniş ağa haiz şirket ( gsm firmaları, kozmetik firmaları, restoranlar vs. ) için kontrol ve pazarlama adına bu uygulama sayesinde sizde iş alabilir ve aldığınız işler ile internetten para kazanma düşüncenizi eyleme dökebilirsiniz.8-Twitchtwitch yayıncısı

Twitch.Tv, yayıncıların yaptığı canlı yayının büyük kitlelerce izlendiği, izlenirken de web üzerinden para kazandığı bir platfromdur.

Twitch insanlara televizyon kanalı şeklinde yayım yapmalarına olanak sağlayan interaktif ve çağın en popüler plaftromlarından bir tanesidir.

Öyle ki meşhur yabancı yayıncıların ( ingilizce dilinde ) aylık hasılatları 50 bin ile 500 bin dolar arasında değişiyor. Türkiye’de bu rakamsa meşhur yayıncılar için 50 bin liranın üzerinde. İnternetten para kazanma adına size de bu platfrom üstünden gösterim açabilirsiniz.

Yayıncıların internetten para kazanma şekli bu platfromda 2 temele ayrılıyor;

1- Yayını izleyen insanlar yayıncıya bağış yapıyor. Bu bağışların herhangi bir nedeni olması gerekmiyor. Bazıları yayıncıyı sevdikleri için, bazıları gönderdikleri bağışlara bildiri yazarak mesajlarının yayında okunması için gönüllerinden kopan miktarları gönderiyor.

2- Aynı zamanda yayının bir de chat bölümü oluyor. Bu chat kısmından seyirciler yayımcı ile interaktif bir halde kontakt halinde oluyor.Chat’te izleyiciler, diğer izleyicilere nazaran daha üstün izinlere ve haklara sahip olmak ve sohbet alanında bulunan kısıtlamalara takılmadan yayını seyredebilmek amacıyla bir de bu yayıncının kanalına aylık 5 $(dolar) karşılığında abone oluyor.

Yayınlar oyun oynayan. Müzik icra eden, resim çizen, talk show yapan yayıncılar da mevcut. Ancak ana kitle izleyici hep oyunlar üzerinde.

Eğer siz de hayatınızda oyunlara ciddi vakit ayıran biriyseniz, internetten para kazanma için yayıncı olmayı düşünebilirsiniz.9-Fiverr


fiverr


İnsanların icra ettikleri dijital üretimleri ve yeteneklerini en az 5 $ (dolar) karşılığında satışa sundukları bir platform. Nasıl yetenekler ?

Animasyon ,video introları ,logo dizaynı ,afiş dizaynı ,infografik yapımı ,çeviri ,reklam ve pazarlama ,sanat ve eğlence şeklinde ve neredeyse aklınıza gelebilecek her alandayapılan üretimler.

Eğer orta seviyenin birazcık üzeri bir ingilizceniz varsa, internetten para kazanmak adına en iyi sonuçlar alabileceğiniz platformlardan bir tanesi Fiverr.

Siz de Fiverr‘da yeteneğinizin olduğu herhangi bir alanda bir ürün üretebilir ve kabiliyetiniz ile internetten para kazanmak adına ciddi bir adım atabilirsiniz. Tabi ne kadar yaratıcı olursanız, ürünlerinizin satılma ve internetten para kazanma şansınız da o denli yüksek olacaktır.

Satışa sunabilmek için üretimini yapacağınız dijital bir ürün veya yeteneğinizin olmadığını düşünüyorsanız, youtube veya Udemy gibi platformlar üzerinden video eğitimleri ile istediğiniz alanda eğitimler alarak, kendinizi geliştirerek istediğiniz konuda uzmanlaşabilir ve uzmanlaştığınız bu konuda yapacağınız üretimleri satışa sunabilirsiniz.

Yorumlar

Popüler Yayınlar