Dermaroller Rehberi

Dermaroller üzerinde minik iğnecikler olan bir silindirdir. Cilde “mikro kanallar” açmak, doku yenilenmesini uyarmak ve açılan bu kanalcıklardan deri dibine verilmek istenen maddelerin yetişmesi için kullanılır. Yenilenme hızını artıran cilt zaman içinde capcanlı bir yeni deri oluşturur. Uzmanlar sistemli uygulanan seansların bitiminde, kolajen üretiminde %200’e yakın artma bulunduğunu söylüyorlar.


Dermaroller kullanım alanları

Yaşlanma, lekelenme, çatlaklar, kırışıklar, sivilce izleri, çukurları, cılızlaşan saçlar, yağlanma, iri gözenekler için kullanılır. Ellerde, yüzde, seyrekleşen saçlı deride, vücutta, selülitli ,dekoltede yerlerde ve gevşemiş deride dermaroller uygulayabilirsiniz.

İki farklı mekanik tesir ile iyileşme sağlar.
• Uygulandığı bölgede hafifçe bir tahriş oluşturulduğundan, vücut orayı onarmak için hemen yeni hücre oluşumunu başlatır. Dolayısıyla antiaging ürünleri dermaroller ile kullanırsanız oldukca daha keskin düzelmeler görür ve kısa sürede sonuç alırsınız.
• Deriye küçük kanalcıklar açmış olduğu için, sorun çözümü için kullanılan ürün oldukca etkin biçimde derine emilir. Mesela selülit kremlerinden dermaroller ile maksimum yarar sağlanır.

Dermaroller Nasıl kullanılır?

Dermaroller her zaman yüzü antibakteriel bir temizleyiciyle temizledikten sonrasında uygulanır. “Dermaroller için dezenfektan” yazarak google’da bulabilirsiniz. Ciltte binlerce minik kanal açılacağı için cildin oldukca iyi temizlenmesi “hijyen” şarttır. İğneli silindiri yüzeyde yatay ve dikey olarak gezdirmeniz gerek. Kızarma olabilir fakat kanama olmamalıdır! Eski akne çukurların gitmesi için dermaroller uygulaması yapacaksanız şunu unutmayın ki derin çalışılması gerekir ve bir hekimin uygulaması daha doğru olacaktır.

Ne kadar süre kullanılır?

Çok sık yapılamaz. Tahriş ve yaralar yapabilirsiniz. Sakın! Ama daha da önemlisi, deride sık tahriş yaparsanız kötü kalitede kolajen üretimi olur. Her gün yapılabilen tek iğne 0.25 mm olandır. Onu da geceleri krem/serum yedirmek için her gün kullanabilirsiniz. Dermaroller’i 0.50mm ,0.75mm yada 1.0mm kullanacaksanız seanslarını aşağıdaki şemalardan bakarak ayarlayabilirsiniz.
Mesela 0.50 mm için:
İlk ay: Haftada bir kez uygulayarak 4 seans ile başlayın.

On beş gün ara verin. Ardından 5 nci seansı yapabilir,
Tekrar 15 gün ara vererek 6. Seansı yapabilirsiniz.
Sonrasında ayda bir defa uygulayarak derinin sağlıklı yapısını devam ettirebilirsiniz.

dermaroller


Not: İşlem bitiminden bir saat kadar saat sonra nemlendirici kullanılabilir. Dışarı çıkacaksanız SPF koruyucu kullanmayı sakın ihmal etmeyin.
Derin lekeler, çukurlar ve onarılması güç derinlikte izler için farklı sıklıkta yürütmek gerekebilir. Buna doktorunuz yaşınıza, derinin ihtiyacına ve yapısına bakarak karar verir. Doktorunuz bir ihtimal haftada bir kez uygulanarak 6 seans yapılmasına, sonrasında da 15 günde bir uygulanmasına karar verebilir.
Hafif kızaracaktır normaldir. Dermaroller uyguladıktan sonrasında mutlaka “problemi çözen” içeriği olan ürün sürülmeli. Amaç esasen cildin uyarılması ve hızla yenilenmesi ise ve kanalları da etken madde iletmek için açtıysak ürün uygulamanız şart.
O halde, ciltte hangi sorun için dermaroller yapıyorsanız uygulama işlemi bittikten sonra ona müsait ürün kullanılmalı.

Antiaging tesir için vitamin ve sıkılaştırıcı, peptidli, hyalüronik asit, kök hücre, aminoasit içerikli ürünler kullanın.
Çatlak alanda gerginliğini yitirmiş derinin yine elastikiyetini kazanması için kolajen ve aminoasit içeren ürünler sürün.
Selülitli bölgede dermaroller kullanıyorsanız, kafein içerikli ürünler kullanın
Dermaroller sonrası lütfen güneşe çıkmayın. Gündüz ise, doğrudan güneşe çıkmasanız bile tekrar de güneş koruyucu bir ürün kullanın.
Hatta mümkünse dermaroller uygulamasından sonraki 24 saat lütfen güneşe çıkmayın. O gün sıcak banyo yapmayın.

En iyi sonuçlar için, mikro-iğneleme, (dermaroller) etkisi yüksek bir serumun uygulanması ile birleştirilmeli. Dermaroller, ciltte mikro kanallar oluşturur. Cilde yüzeyden sürülen kremlerin nüfuz etme oranı %7-10 civarıdır ama dermaroller veya dermapen ile iğneleme uygulamasıyla %80'e kadar ürün cilde nüfuz edebilir.
Dermaroller kullanmaya karar verdiyseniz HEMEN netice beklemeyin. İlerlemeyi görmek için seansları aksatmayın ve her 2 ayda bir resim çekin.
*Roaccutane tedavisi görürken dermaroller yapmayın! Tedavi bittikten sonrasında en az 6 ay geçmesini bekleyin.
*Cildin üst katmanına hasar vererek yada dürterek kolajen üretimini artırmaya yönelik işlemler yaptırdıysanız dermaroller uygulaması yapmayınız. İki ay bekleyin. Cildinizde hala tahriş, kızarıklık ve hassasiyet varsa iki ay geçse bile tamamen iyileşmeden dermaroller uygulaması yapmayın.
* Soğuk algınlığı yada nezleniz var ise geçene kadar dermaroller kullanmayın.
*Dermaroller, bütün sürülen mamüllerin transdermal emilimini arttırır. Herhangi bir bileşen cilt bariyerinden daha büyük miktarlarda geçer ve kan dolaşımına girer. Günlük cilt bakım rutininde kullandığınız ürünlerinizin de tahriş edici veya toksik içerikler içermemesi gerekir. Yan etkiler görmemeniz için… Aşağıdaki maddeleri içeren cilt bakım ürünlerini kullanmayın:
Parabenler
Benzoik Asit
Parfüm
Hidroquinone
Kojik asit
Fenol
Alfa Hidroksi Asitler
Beta Hidroksi Asitler
Salisilik Asit
Triklorasetik AsitDermaroller uygulayacaklara iğne seçimi 

Vücudumuzda deri kalınlıkları kemiğe yakın olduğu bölgelerde değişik inceliktedir ve hassasiyeti daha yüksektir. Bu sebeple dermaroller iğnesi seçerken kalınlığı da uygulayacağınız bölgeye nazaran seçmeniz lazım. Derin tabaklarda onarım gerektikçe iğne de kalınlaşacaktır.
Örneğin etli bir bölgede yara izini gidermek için veya selülit olan basenlerde 1,0mm 1,5mm ve 2mm kalınlıkla iğneleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ama 0,25 mm olan iğneler bu kalın bölgede ehil kanalı açamayacağından, peşinden süreceğiniz selülit giderme amaçlı kreminiz yeterli derinliğe inmeyecektir.

Hangi büyüklükte iğne hangi bölgeye olurDermaroller

Dermaroller hangi sıklıkta uygulanmalı?


Dermaroller seanslarını hangi sıklıkta uygulayabileceğinizi görebileceğiniz şemalar:

Dermaroller
Dermaroller

Dermaroller kullanmadan 24 saat öncesinde ;dermaroller uyguladıktan sonraki 24 saat içinde yapmamanız gerekenler:
** Cildinize 7-8 saat bir şey sürmüyorsunuz. Deri çalışıyor.Rahat bırakıyorsunuz . Sadece uygulama bittikten 1 saat sonrasında nemlendiriciyi uygulayabilirsiniz.
** Epilasyona gidiyorsanız, dermaroller uygulamak için epilasyon işleminden sonra en az 6-7 gün geçmesini bekleyin.
** Deri esasen hassaslaşmıştır, kendisi zamanla ölü tabakayı atacaktır. 4-5 Gün peeling yapmayın. Enzim peeling de granüllü peeling de…Bol nemlendirici sürün.
** Medikal güzel duyu uygulaması yapıldıysa deri dibine bir başka madde verildiyse “minimum 15 gün” dermaroller uygulayamazsınız. Dolgu ve botoksu etkiler.
** Dermaroller kullanırken ASLA Solaryuma girmeyin, güneşlenmeyin.
** Saunaya girmeyin, plaja inmeyin, hamama gitmeyin. Yazın dermaroller uygulaması şu sebeple öneri edilmez.

Cildinizde çokça sorun varsa (örneğin hem kılcal damar hem gözenek iriliği hem kırışıklık, hem lekelenme) Hyalüronik asit serumu bir hafta, kırlcal damar serumu diğer hafta, bir sonraki hafta lekeler için olan serumu dermaroller ile birlikte kullanabilirsiniz. Günlük cilt bakım rutinine de bir yenileyici serum eklemeniz neticeleri çabuklaştıracaktır.

dermaroller

Dermaroller ile alakalı en çok sorulan sorular ve Cevapları

* Dermaroller yapsam serum yada ampul kullanmasam olur mu?
Cevap: Olur. Ama hazır deriye kanalar açılmışken, içeriğinin %80'ini sorunlu bölgeye iyileşmek için iletebileceğiniz bir serumu kullanmak %100 daha hızlı çözüm getirir.

* Sakallarım var dermaroller kullanabilir miyim?
Cevap: Evet kullanabilirsiniz. Önemli olan iğnelerin deriye ulaşıp kanal açabilmesi. Kirli sakallı erkeklerde sıkıntı yok. Uzun sakallarda dermaroller çalışabilmek için tıpkı saçlı deride yiv açıp uyguladığımız şeklinde belli hatlar halinde sakalı ayırıp silindiri gezdirmeniz icap eder. Uygulama öncesi sakallarınızı sabunlayıp durulayın. Kurutun.

* Saç dökülmesinde dermarollerı nasıl uygulayacağım?
Cevap: 0.50 mm yada 0.1mm iğne seçerek yukarıdaki şemaya uygun aralıklarda (haftada bir defa veya 3 haftada bir defa) uygulama işlemi yapıyorsunuz. Temizlenmiş yıkanmış kurulanmış saçlı deride uyguluyorsunuz. Saçlı deride kılları güçlendirecek bir ampulle uygulama yapıyorsunuz. Uygulama sonrası 24 saat deniz, duş, sauna, hamam yok.

* Uzun saçlarıma dermaroller uygularken silindire saç dolanıyor. Neyi yanlış yapıyorum?
Cevap: Silindiri saçta yivler açarak yol boyunca yuvarlayın. Sonra yeni bir yiv açıp orada gezdirin. Bir elinizle saçınızı ayırdığınız yere bastırırsanız saç telleri gergin durur ve dolanmaz. Ya da silindir yerine ya dermapen ya da damga dermaroller denilen; bastırılıp kaldırılarak kanal oluşturulan stamp dermaroller kullanın.

NOT:Her halükarda doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilir...

Yorumlar

Popüler Yayınlar