Android Uygulama Geliştirme‘ye Adım Atmak İsteyenlere Kılavuz Olabilecek Nitelikte Bir Makale

android
Bu yazımızda Android Uygulama Geliştirme‘ye adım atmak isteyen arkadaşlarımıza kılavuz olabilecek özellikte bir makale paylaşacağız.

 Android nedir?
 Android Google’ın geliştirdiği mobil cihazlar üstünde çalışan aleni kaynak kodlu ücretsiz bir işletim sistemidir. Günümüzde en çok kullanılan mobil işletim sistemidir.

 Geliştirilen uygulamalar ise Google Play üzerinden kullanıcılara ücretsiz ve ya ücretli olarak sunulmaktadır.Bu sektörden güzel hasılatlar sağlamak pek mümkündür.Tabii ki hepimiz bu kadar hasılat elde edemeyebiliriz bu birazcık da nasip işi.Peki Android üstünden hasılat sağlamak ancak uygulama geliştirip Google Play üzerinden satışa sunmakla mı olur. Tabii ki hayır. Yazılım sektöründe bir çok firma sadece Mobil Uygulama Geliştirme ile ayakta kalıyor diyebiliriz.Bu şirketler neye benzer biçimde uygulamalar yazıyor diye sorarsanız eğer, bu oldukça değişik bir makale başlığı olabilir ama daha fazlaca Mobil Uygulama yazdırmak isteyen firmalara uygulama geliştirerek yada oyun şeklinde kendi ürünlerini geliştirerek hasılat sağlayabiliyorlar ve bünyelerinde mobil yazılımcılar çalıştırıyorlar. Yazılımcıların en büyük gelir kaynağı ise bu firmalardır.

 Peki Androide nasıl uygulama geliştireceğiz?
 Androide native(java) ve hybrid(Html5+javascript+css) olarak iki biçimde uygulama geliştirebiliriz.
 Öncelikle native uygulama geliştirebilmek için Java diline hakim olmamız gerekmektedir.Java dilini bilmeden Android’e native uygulama geliştirmemiz pek mümkün değildir. Eğer iyi bir android yazılımcısı olmak istiyorsanız ve yazılım sektöründe bir deneyiminiz yoksa direk android geliştirmeye adım atmak çokta mantıklı değildir. Öncelikle iyi bir halde java dilini öğrenmemiz gerekmektedir.

java


 Java dilini nereden öğreneceğim diye soracak olursanız bununla ilgili Google’da arama yaparak birçok  kaynağa ulaşabilirsiniz.Derslerin tamamını sağlam bir şekilde bitirdikten sonra Android geliştirme için büyük oranda hazır olacağımızı düşünüyorum.

Peki java öğrendik bundan sonrasında ne yapacağız? Nasıl geliştireceğiz? Geliştirme ortamını nasıl kullanacağız?
 Bundan sonra yapacağımız ilk iş SDK indirip Android Studio kurmaktır.Android Studio Google’n bizlere sunduğu resmi bir idedir.
 Önceleri Eclipse ide ile birlikte uygulama geliştiriliyordu.Halada geliştirmeye devam etmemiz mümkün.Fakat Google internet sitesinden Eclipse dağıtımını bitirdi ve uygulama geliştiricilerine Android Studio kullanmayı tavsiye etmektedir.
 Bizimde sizlere tavsiyemiz Google’ı dinleyip Android Studio kurmanızdır.

 Javayı biliyoruz,SDK ve Android Studio kurduk bundan sonraki aşama android componentları öğrenmek.
 EditText,TextView,Button vs componentları XML ile kullanmayı öğrenip ardından arayüz ile javayı birleştirip Android Uygulamaları çıkarabiliriz.

 Bu işi öğrenmek istiyorsak küçük bir proje ile başlamamız daha iyi olacaktır.Projede ki gereksinimlere nazaran buton kullanmasını öğrenmeliyiz, edittext kullanmalıyız ,sıralama yapısını çözmeliyiz, sunucuya malumat gönderip almalıyız, gelen veriyi parse etmeliyiz databaselere kaydetmeliyiz derken bir bakmışız Android Uygulama Geliştirme mevzusunda uzman olamaya başlamışız.

mobil uygulama


Yorumlar

Popüler Yayınlar